opiekunka
Strefa Rodzica

Szukamy opiekunki do dziecka – jaka powinna być dobra niania?

Każdy, kto chociaż raz stanął przed zadaniem zatrudnienia opiekunki dla dziecka, wie jak ogromnym jest to wyzwaniem. Jest tak wiele ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, że łatwo jest przytłoczyć najistotniejsze z nich. W tym artykule wymieniamy sześć cech, które musi mieć w sobie opiekunka do dzieci. Warto skorzystać z tej listy do oceny kandydatek podczas rozmowy o pracę.

Miłość do dzieci

Najważniejszą cechą niani jest jej prawdziwa miłość do dzieci. Wykształcenie, doświadczenie i dodatkowe umiejętności mają znaczenie, ale żadne z nich nie sprawi, że zatrudniona osoba z całego serca zajmie się opieką nad naszymi pociechami. Radość z kontaktu z dziećmi oraz poczucie obowiązku zapewnienia im bezpieczeństwa to podstawa, na której zbudowane jest wszystko inne.

Entuzjazm

Nianie najczęściej pracują długimi godzinami i mają dużo obowiązków. U niektórych opiekunek natłok zadań może szybko zgasić pierwsze podekscytowanie pracą. Inne z kolei przyjmują to wszystko spokojnie i pozwalają, by ich naturalny entuzjazm do pracy z dziećmi był źródłem energii na cały dzień. To drugie podejście jest zdecydowanie bardziej pożądane.

Zobacz aktualne oferty pracy w Zamościu

Kreatywność w wymyślaniu zabaw

Dzieciństwo to jedna wielka zabawa. Dobra niania powinna mieć głowę pełną ciekawych zabaw, dzięki którym wspólny czas z dzieckiem będzie mijał szybko i w miłej atmosferze.

Zdrowy rozsądek

Na opiekunce do dzieci ciążą dwa podstawowe obowiązki. Musi dostarczyć dzieciom zabawy, a także zagwarantować im bezpieczeństwo. Dobrą cechą niani jest więc umiejętność oceny danej sytuacji i unikanie potencjalnych zagrożeń. Niezależnie od tego, czy spędza z dziećmi czas na placu zabaw, czy też spożywają razem posiłek.

Punktualność

Konieczność skorzystania z usług opiekunki do dzieci najczęściej wiąże się z zawodowymi ambicjami rodziców. Liczą więc oni, że wybrana osoba dotrze rano na czas w ustalone miejsce, tak by oni nie musieli spóźniać się do pracy.

Punktualność jest istotna również w ciągu dnia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że opiekunka będzie odbierać dziecko z przedszkola, a także zawozić je na zajęcia dodatkowe. Zorganizowanie i dobre umiejętności zarządzania sobą w czasie sprawią, że wszystko sprawnie funkcjonuje.

Zajrzyj tutaj, jeśli szukasz pracy jako niania.

Kompetencje

Mimo że z formalnego punktu widzenia, opiekunki nie potrzebują specjalnych certyfikatów lub szkoleń, to z praktyki wiadomo, że rodzice chętniej decydują się na podjęcie współpracy z osobami posiadającymi określone doświadczenie w tej kwestii. Najczęściej wybierają więc dziewczyny, które ukończyły lub są w trakcie studiów pedagogicznych. Na plus przemawiać będzie również odpowiednie doświadczenie.

To oczywiście nie wszystkie cechy, które warto brać pod uwagę przy wyborze opiekunki do dziecka. Istotne jest również zaufanie. Często warto zdać się przy tym na intuicję. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej czujemy, że dana kandydatka nie wzbudza u nas zaufania, to lepiej podziękować i poszukać innej osoby.

Dodaj komentarz