terapia dla psa
Strefa Rodzica

Jak odbywa się psychologiczna terapia dla par?

Terapia psychologiczna dla par jest wyspecjalizowaną formą terapii mającą na celu pomóc parom w rozwiązywaniu problemów w związku oraz w poprawie komunikacji. Jak przebiega tego typu terapia krok po kroku?

Ocena wstępna

Proces terapii często rozpoczyna się od wstępnej oceny odbywającej się podczas pierwszej sesji. Podczas tej sesji terapeuta spotyka się z parą, aby zebrać informacje na temat historii ich związku, bieżących obaw i celów terapii. Gdy planowana jest terapia dla par w Poznaniu – https://klinika-lmc.pl/uslugi/terapia-malzenska-i-par/ miasto to może zaoferować dostęp do wielu gabinetów świadczących usługi w tym właśnie zakresie. Z dokładnymi ofertami poradni psychologicznych dla par w Poznaniu można zapoznać się w internecie.

Ustalanie celów

Terapeuta współpracuje z parą w celu ustalenia jasnych i konkretnych celów terapii. Cele te mogą się znacznie różnić i przykładowo mogą obejmować poprawę komunikacji, rozwiązywanie konfliktów, odbudowę zaufania, zajęcie się kwestiami związanymi z intymnością lub satysfakcją seksualną lub radzenie sobie z poważnymi zmianami życiowymi.

Regularne sesje

Terapia par zazwyczaj obejmuje regularne sesje, zwykle organizowane co tydzień lub co dwa tygodnie. Częstotliwość i czas trwania terapii może się różnić w zależności od potrzeb i postępów pary. Sesje trwają zazwyczaj od 30 minut do 1 godziny. Terapeuci stosują różne techniki terapeutyczne w terapii par, w zależności od konkretnych problemów i celów pary. Popularne podejścia terapeutyczne to:

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT),
  • Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT),
  • Trening umiejętności komunikacyjnych,
  • Terapia narracyjna,
  • Techniki uważności (mindfulness) i relaksacji.

Pary mogą otrzymać zadania domowe do przećwiczenia pomiędzy sesjami. Zadania te pomagają utrwalić wiedzę zdobytą podczas terapii i zapewniają możliwości zastosowania nowych umiejętności w świecie rzeczywistym. Przykładowo w trakcie terapii pary uczą się, jak rozwiązywać konflikty w zdrowszy i bardziej konstruktywny sposób. Terapia obejmuje wtedy naukę radzenia sobie z emocjami podczas nieporozumień i znajdowania rozwiązań akceptowalnych dla obu stron.

Zakończenie terapii

Kiedy para osiągnie swoje cele terapii lub zdecyduje się zakończyć terapię, terapeuta podsumowuje wszystkie prowadzone działania i doradza parze. Warto też wskazać, że nawet po zakończeniu terapii pary mogą odnieść korzyść z dalszego stosowania umiejętności i spostrzeżeń zdobytych podczas terapii, aby utrzymać zdrowy związek i stawić czoła przyszłym wyzwaniom, jakie mogą pojawić się w związku.

Dodaj komentarz