dieta
Strefa Rodzica

Dieta w ciąży – jakich zasad należy przestrzegać?

Podczas ciąży kobieta powinna jeść nie za dwoje, ale dla dwojga. W tym wymagającym dla organizmu matki okresie, zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych znacząco wzrasta, należy więc zwracać szczególną uwagę na to, co się je. Jak powinna wyglądać dieta dla ciężarnych? Co jeść, a czego unikać i jakich zasad warto przestrzegać?

Dieta dla ciężarnych – zasady

Oprócz tego, że zdrowo, przyszła mama powinna również jeść regularnie. Spożywanie pełnowartościowych posiłków w regularnych odstępach czasu pomoże utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Regularność ma również znaczenie przy radzeniu sobie z mdłościami, które często towarzyszą ciężarnym do 14 tygodnia ciąży (a czasami dłużej).

dieta

Każdy posiłek powinien zawierać porcję warzyw, które są bogatym źródłem witamin, jak również błonnika (który jest sprzymierzeńcem w walce z zaparciami, a to niestety powszechna dolegliwość wśród kobiet w ciąży). Aby warzywa zachowały jak najwięcej cennych składników odżywczych, warto je blanszować, przygotowywać na parze lub spożywać na surowo. Nie wolno zapominać o bardzo dokładnym ich umyciu przed spożyciem. Należy wybierać wartościowe źródła węglowodanów. Pieczywo czy makarony z mąki pełnoziarnistej, będą zdecydowanie lepszym wyborem niż ich odpowiedniki z mąki białej. Nie dość, że zawierają więcej składników odżywczych, to sycą na dłużej.

Konieczne będzie też zwiększenie ilości białka w diecie, przy czym warto różnicować ich źródła. Białko znajdziemy nie tylko w mięsie, czy produktach mlecznych, ale również w roślinach strączkowych, takich jak np. soczewica, ciecierzyca czy groch. Można stosować je jako dodatek do zupy, sporządzać z nich pasty do smarowania pieczywa lub dodawać do sałatek.

Dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka niezbędny będzie kwas DHA. Jego najbardziej zasobnym źródłem są tłuste ryby morskie (m.in. łosoś, śledź, tuńczyk oraz makrela). Jako, ze w Polsce spożycie ryb jest raczej niewielkie, a do tego część ciężarnych nie przepada za smakiem ryb, warto składnik ten suplementować.

Bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie, dlatego przyszła mama powinna wypijać ok. 2,5 litra niesłodzonych napojów. Najlepsza będzie oczywiście woda. Można również sięgnąć po herbaty ziołowe (za wyłączeniem tych niewskazanych dla ciężarnych np. z dziurawca, lukrecji czy krwawnika).

Czego nie można jeść w ciąży?

Ze względu na ryzyko zakażenia mikrobiologicznego, przyszła mama powinna się wystrzegać jedzenia mięsa surowego, lub krwistego, surowych ryb (np. w sushi), surowych jaj oraz serów produkowanych z niepasteryzowanego mleka. Należy wyeliminować, lub maksymalnie ograniczyć słodkie napoje gazowane.

Zaleca się całkowite zrezygnowanie z kawy, jeżeli jednak jest to niemożliwe, warto się ograniczyć do maksymalnie 1 filiżanki dziennie. Niewskazane są dania typu fast food – zawierają spore ilości tłuszczu oraz soli, oraz są bardzo ciężkostrawne. Odpowiednio zbilansowana dieta dla ciężarnych wpływa na zdrowie dziecka nie tylko w okresie życia płodowego, ale również po narodzinach. Co więcej, pozytywnie oddziałuje ona na samopoczucie przyszłej mamy.

Dodaj komentarz