gra terenowa
Gry i Zabawy

Na czym polega gra terenowa geocaching?

Gry terenowe, choć nie tak popularne, jak inne sposoby spędzania wolnego czasu, zyskują w naszym kraju coraz szersze grono fanów. Dzisiaj powiemy sobie na czym jakie są zasady geocachingu i jak przygotować się do rywalizacji w jego ramach.

Geocaching – podstawy

Geocaching to niezwykle ciekawa gra terenowa, która polega na odszukiwaniu z pomocą odbiorników GPS skrytek schowanych przez innych uczestników zabawy. Zamysłem jest zachęta do odwiedzania nowych miejsc, w których chowane są wspomniane skrytki.

Owe miejsca różnią się, ze względu na stopień trudności ich odkrycia. Osoba, która znajdzie skrytkę – zgodnie z zasadami gry – otrzymuje jeden z ukrytych w niej przedmiotów, zostawia kolejny (dla innych uczestników) i wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Następnie w dedykowanym serwisie geocachingowym umieszczany jest opis skrytki, dane dotyczące jej lokalizację (długość i szerokość geograficzna, w systemie WGS 84) oraz krótka informacja związana z jej zawartością. Warto też pamiętać o tym, że powinniśmy poinformować pozostałych uczestników o ewentualnych zagrożeniach w trakcie poszukiwań oraz informacje o dostępności dla osób niepełnosprawnych lub szukających w towarzystwie dzieci.

Jak przygotować skrytkę do geocachingu?

Jak już zostało wspomniane, fanty związane z geocachingiem przechowywane są w skrytkach. Mogą to być różnej maści pojemniki. Jeśli zależy nam na kompaktowych gabarytach, to warto postawić na fiolki po lekach, pudełka po żywności itp. Jeśli natomiast potrzebne nam nieco większe “opakowania”, to możemy zastosować duże pudełka z plastiku bądź drewna, metalowe skrzynki itd. Warto pamiętać też o tym, że pudełko z fantami powinno być dokładnie opisane – danymi takimi, jak kod skrytki – oraz ostrzeżeniem dla osób postronnych, że przedmiot ten nie jest niebezpieczny dla otoczenia, ani nie jest też śmieciem.

A czy Wam zdarza się bawić w geocaching? Dajcie koniecznie znać jakie macie odczucia wobec tej rozrywki!

Dodaj komentarz