jak poradzic sobie z plama po winie
Strefa Rodzica

Plamy z wina – jak poradzić sobie z tym problemem?

Niejednokrotnie może się zdarzyć, że ulubione białe ubranie lub odświętny śnieżnobiały obrus przypadkowo ulegną zaplamieniu czerwonym winem.

Wiele osób uważa, że w takim przypadku zaplamioną odzież czy obrus należy wyrzucić, gdyż tego rodzaju plamy są nie do usunięcia.

Jak jednak się okazuje dzięki kilku sprawdzonym sposobom nawet stare i zaschnięte plamy z czerwonego wina mogą zostać usunięte, a splamione tkaniny mogą posłużyć gospodarzom jeszcze nie raz.

Jak zachować się w przypadku splamienia tkaniny czerwonym winem?

Niespodziewane plamy z czerwonego wina najczęściej towarzyszą wielu rodzinnym uroczystościom czy romantycznym kolacjom, w przypadku których wystarczy chwila nieuwagi, aby plama pojawiła się na eleganckim obrusie czy drogiej kreacji.

Na wypadek takiego nieszczęścia warto wiedzieć, jak działać, aby skutecznie pozbyć się nieestetycznych plam.

Najistotniejsza w takich przypadkach będzie jak najszybsza reakcja, gdyż świeże plamy z czerwonego wina należą do tych, których znacznie łatwiej się pozbyć. Warto zatem przystąpić do ich usunięcia, zanim plamy zaschną.

Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nierozsądne postępowanie może utrwalić oraz powiększyć niefortunną plamę. Położenie na plamie ręcznika papierowego, aby wchłonął nadmiar płynu, będzie najlepszym rozwiązaniem, które wyraźnie ułatwi usuwanie plam. Następnie warto zabezpieczyć poplamioną tkaninę, mocząc ją w zimnej wodzie.

Czego wystrzegać się przy usuwaniu plam z wina?

Niejednokrotnie po rozlaniu czerwonego wina na obrusie czy eleganckiej kreacji wiele osób panikuje, dociskając lub pocierając plamę ręcznikiem czy serwetką. Niestety takie metody nie pomagają, a jedynie pogarszają sytuację, gdyż wino w wyniku takich działań wnika głębiej w tkaninę, a przez to plamę jeszcze trudniej jest usunąć.

Poza tym nie należy prasować poplamionej tkaniny, ponieważ wysoka temperatura skutecznie utrwali nieestetyczną plamę a jej usunięcie stanie się jeszcze trudniejsze.

Poplamione tkaniny można wyprasować dopiero po całkowitym wyczyszczeniu ich i usunięciu plam. Na wysoką temperaturę przy czyszczeniu plam z czerwonego wina oraz jakichkolwiek innych problematycznych zabrudzeń należy także uważać, piorąc tkaniny w pralce. W tym przypadku najlepszym pomysłem będzie pranie w chłodnej wodzie.

Jak usuwać plamy z czerwonego wina piorąc tkaniny w pralce?

Próbując usunąć problematyczne plamy z czerwonego wina, piorąc tkaniny w pralce, należy zachować daleko idącą ostrożność. Najistotniejsza będzie temperatura prania, która nie może być za wysoka. Jak donosi https://elka.pl/content/view/109606/633/  informacje o Jak wywabić plamy z wina?

Zbyt wysoka temperatura nie tylko utrwali wszelkie plamy, ale także może przyczynić się do zniszczenia tkaniny, co w przypadku drogiej kreacji wykonanej z delikatnego materiału czy eleganckiego obrusu jest niepożądane.

Wiele nowoczesnych pralek posiada tryby skutecznego prania w chłodnej wodzie idealnego do usuwania problematycznych plam z delikatnych tkanin.

Metody usuwania świeżych oraz zaschniętych plam z czerwonego wina

Mimo że tego typu plamy wyglądają bardzo groźnie zwłaszcza na białych tkaninach, to ich skuteczne usunięcie w wielu przypadkach okazuje się zaskakująco proste. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie niezaschniętych plam.

Co może okazać się zaskakujące dla wielu osób, istnieją także skuteczne sposoby na usuwanie starych i zaschniętych plam z czerwonego wina wykorzystujące prostą chemię znajdującą się w większości domów taką jak spirytus czy soda oczyszczona.

Dodaj komentarz