kolagen
Strefa Rodzica

Czym jest kolagen i dlaczego jest tak ważny dla zachowania urody?

Kolagen jest jednym z najważniejszych składników, który występuje w naszym organizmie. Jest on silnym spoiwem, który łączy ze sobą komórki – to właśnie dzięki niemu mamy silne i gęste włosy, sprężystą i elastyczną skórę, ale także zdrowe zęby i kości – w dużym skrócie odpowiada więc on za jak najdłuższe zachowanie młodości. Niestety, po upływie 26 roku życia ilość kolagenu wytwarzana w organizmie drastycznie spada, przy czym ta, która pojawia się jako nowa nie jest wystarczająca, aby pokryć całkowite zapotrzebowanie organizmu. W konsekwencji pojawiają się oznaki starzenia, oraz problemy zdrowotne. Dlaczego kolagen jest tak ważny do zachowania urody i jak zadbać o jego odpowiedni poziom?

Kolagen – za co odpowiada ten składnik?

https://dietetyk.edu.pl/najlepszy-kolagen-ranking-i-opinie/, jest odpowiedzialny za trwałość i wytrzymałość narządów, oraz odgrywa bardzo ważną rolę w procesie regeneracji – odpowiada ona za gojenie się ran, zdrowe i silne zęby, oraz kości, jak i dziąsła. Ponadto w kwestii zdrowia i urody ma on znaczny wpływ na sprężystość i elastyczność naszej cery, spowalnia pojawianie się zmarszczek, a co za tym idzie proces starzenia. Białko młodości odpowiada między innymi za:

– utrzymanie naszej skóry w jak najlepszej kondycji, jej sprężystość, oraz elastyczność

– kondycję oraz wygląd naszych włosów, jak i paznokci

– prawidłowe działanie stawów, mięśni, kręgosłupa i karku

– zdrowie i higienę naszych zębów, dziąseł, oraz kości

– szybkość gojenia się ran, oraz zrastania złamanych kości

Kolagen – jakie są objawy jego niedoboru?

Jak już wspomniano powyżej, organizm zaczyna produkować mniejszą ilość kolagenu po ukończeniu przez nas 26 roku życia, aż do całkowitej jego utraty w wieku około 60 lat. Warto jednak wiedzieć, że wiek nie jest jedynym czynnikiem, wpływającym na utratę kolagenu, ponieważ duże znaczenie mają także niedobór witamin i minerałów w organizmie, częste odczuwanie stresu, promieniowanie UV, oraz nadmiar wolnych rodników w organizmie. Jakie są natomiast objawy, które pozwolą nam zaobserwować, że w naszym organizmie dochodzi do utraty tego cennego składnika?

Objawy niedoboru kolagenu to między innymi:

– znaczna utrata elastyczności i sprężystości skóry, oraz powstawanie drobnych siateczek zmarszczek

– nadmierna suchość skóry, oraz jej widoczne odwodnienie

– pogorszenie się stanu i kondycji włosów

– sztywność karku, oraz stawów, jak i problemy z bólami kręgosłupa

  • pogorszenie się stanu naszych dziąseł

Czy kolagen wpływa na odchudzanie?

W jaki sposób można uzupełnić niedobory kolagenu?

Zdecydowanie warto postawić na częstszą obecność kolagenu w naszej codziennej diecie, choć eksperci donoszą, że zawartość kolagenu w produktach spożywczych nie jest dość duża, z pewnością warto częściej zacząć sięgać po określone składniki, za względu na ich sporą zawartość cennych dla naszego zdrowia minerałów i witamin. Warto zauważyć, że dostarczanie naszemu organizmowi kolagenu w choćby małych ilościach będzie działaniem jak najbardziej pożądanym. Składnikami spożywczymi, wśród których znajduje się duża ilość kolagenu są wszelkiego rodzaju ryby (zdecydowanie warto więc włączyć je w naszą dietę), galaretki (z racji tego, że w swoim składzie zawierają żelatynę, produkty pełnoziarniste, oraz każdego rodzaju zielona warzywa liściaste.

Można też oczywiście postawić na suplementację kolagenu w formie tabletek, których dość duży wybór znajdziemy obecnie na rynku. W takiej sytuacji zdecydowanie warto postawić na produkt najlepszej jakości, dlatego najlepszym działaniem będzie wybranie kolagenu znanej i posiadającej dobre opinie marki – lepiej nie decydować się na suplement, na którego temat ciężko jest znaleźć jakieś konkretne informacje w internecie. Należy dokładnie sprawdzić tabelę składników aktywnych, przy czym szczególnie warto, aby kolagen suplementować od razu w towarzystwie witaminy C, ponieważ znacznie zwiększa ona jego przyswajalność.

Ponadto jeżeli naszym celem jest szczególne zadbanie o naszą urodę, kondycję włosów, skóry, oraz paznokci, powinno się, oprócz suplementowania kolagenu włączyć do codziennej diety także witaminę E, oraz dodatkowo składniki odżywcze takie jak cynk, miedź, selen, biotynę, oraz kwas hialuronowy, który pełni ważną rolę w procesie nawodnienia organizmu.

Natomiast jeżeli zależy nam przede wszystkim na zadbaniu o stawy i kości, powinniśmy wybrać kolagen, w którego towarzystwie znajdzie się także kwas hialuronowy, ale i składniki takie jak kurkuma, krzem organiczny, oraz witaminy C, K, i E.

Czy istnieją alternatywne sposoby dla suplementacji kolagenu?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy decydować się na suplementację kolagenu w postaci tabletek, kluczowe jest, aby zwiększyć dostarczanie dla naszego organizmu witaminy C, która bierze ważny udział w jego powstawaniu.

Najlepszy kolagen – Ranking i Opinie

Warto także postawić na wszelkiego rodzaju produkty z retinolem, który odpowiedzialny jest za odżywienie, oraz wzmocnienie naszej skóry. Możemy także zdecydować się na wypróbowanie zabiegów medycyny estetycznej, których celem jest poprawa elastyczności skóry – należą do nich między innymi mezoterapia mikroigłowa, ultradźwięki, oraz lasery frakcyjne.

Dodaj komentarz