Noszenie dziecka w chuście - jak zacząć?
Strefa Rodzica

Noszenie dziecka w chuście – jak zacząć?

Noszenie dziecka w chuście z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Rodzice wybierają taki sposób przemieszczania swojej pociechy ze względu na wygodę i pozytywne skutki, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie. Od czego zacząć praktykowanie tej metody? Jakie ma zalety? Jaka chusta do noszenia dziecka jest najlepsza? Odpowiedź poznacie w naszym artykule!

Jak dopasować chustę do dziecka?

Chusta do noszenia dziecka musi być dobrana do noszącego. Nie ma znaczenia wiek ani rozmiar Twojego dziecka. Ta sama chusta jest odpowiednia dla noworodków i 2-latków. Większości rodziców wystarczy jedna chusta, gdyż można z niej tworzyć różne wiązania, które będą pasować dla dzieci w konkretnym wieku.

Jaką wybrać chustę?

Musisz uwielbiać swoją chustę! Warto wybrać materiał, w którym dobrze się czujesz, pasuje do Ciebie i chcesz go nosić. Warto dbać o odpowiednie atesty. Zapewnia to bezpieczeństwo dziecka. Dzieci często wkładają różne rzeczy do buzi – chusta do noszenia niemowląt nie jest tutaj żadnym wyjątkiem! Warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana i czy można ją prać w pralce. Bawełniana chusta sama lub z dodatkiem bambusa dobrze się sprawdza.

Kiedy można zacząć nosić dziecko w chuście?

Dziecko może być noszone w chuście już od pierwszych dni życia. Ważne jest, aby to rodzice byli chętni do nauki wiązań i chustowania. Nietypowa sytuacja, jaką jest pojawienie się nowego członka rodziny, może niektórych przerazić. Mama musi dojść do siebie po porodzie, a tata musi zacząć odgrywać rolę nie tylko partnera, ale i odpowiedzialnego ojca za dziecko. Kiedy rodzice zaczną nosić pociechę na rękach, kangurować i być razem, wtedy pojawia się odpowiedni moment na rozpoczęcie chustowania.

Zalety noszenia dziecka w chuście

Noszenie swojej pociechy w chuście tworzy niepowtarzalną więź między dzieckiem a rodzicem. Taka duża bliskość pozwala maluchowi przytulać się i czuć ciepło opiekuna, co na pewno zaowocuje w przyszłości. Nie można też zapomnieć o pozytywnych skutkach zdrowotnych. Taka praktyka zwiększa laktację i poprawia nastrój kobiety, która jest świeżo po porodzie. Chustowanie również odciąża plecy, co na pewno ucieszy dorosłych odczuwających częste bóle przy noszeniu swoich dzieci.

Nie można przeoczyć zalet, jakie niesie ze sobą noszenie dziecka w chuście. Można robić to już od pierwszych dni życia, a nauczenie się wiązań nie jest skomplikowane. W razie pytań i potrzeby pomocy, w każdym mieście jest przynajmniej jeden ekspert, który pomoże przystosować się do nowej metody.

Dodaj komentarz