Nauka dzieci
Nauka i Edukacja

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Twoje dziecko ma spore problemy z nauką i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz mu pomóc? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że trudno jest dziecko zmusić do czegokolwiek. Jeśli będziesz działał na zasadzie rozkazów i karania za brak postępów w nauce, to niczego nie osiągniesz. Do tematu trzeba podejść zupełnie inaczej. Warto abyśmy w odpowiedni sposób zachęcili nasze dziecko do nauki.

Nauka poprzez zabawę

Specjaliści uważają, że dziecko najwięcej nowych wiadomości przyswaja poprzez zabawę. Dlatego edukacja powinna być ściśle powiązana z rozrywką, zwłaszcza dla dzieci na wczesnym etapie edukacji. Przede wszystkim im młodsze jest dziecko, tym szybciej i chętniej się uczy. A nauka dodatkowo połączona z zabawą po prostu sprawia mu przyjemność. Dobrym sposobem jest choćby nauka poprzez naśladowanie. Warto również odpowiadać dziecku na wiele nurtujących go pytań, choćby zupełnie prozaicznych – dlaczego woda w kranie leci w dół i dlaczego śnieg jest biały. Jeśli dziecko zadaje nam takie pytania, to znaczy, że jest bardzo ciekawe świata. Nie możemy takiej jego postawy zaprzepaścić. Musimy dziecku poświęcić wiele uwagi i dać mu odpowiedź na wszystkie pytania. A najlepiej jeśli zachęcimy dziecko do szukania odpowiedzi na własną rękę, dając mu tylko i wyłącznie wskazówki. Warto również dziecku dawać odpowiedni przykład, dlatego czytajmy książki i spędzajmy wspólnie czas z dzieckiem po szkole, który również możemy przeznaczyć na przyswajanie nowej ciekawej wiedzy, a także umiejętności.

Jak zachęcić nastolatka do nauki?

O ile z małym dzieckiem nie będziemy mieli dość dużych problemów, jeśli chodzi o zachęcanie go do nauki, to z nastolatkiem może być nam znacznie trudniej. Dzieci w tym wieku przechodzą bunt i nauka jawi im się często jako przykry obowiązek. Ja sobie w tym wypadku poradzić? Przede wszystkim nie warto podawać dziecku łatwych i prostych rozwiązań. Warto pobudzić u niego chęć samodzielnego dochodzenia do wiedzy na dany temat. Dzięki temu wzbudzimy w nim większe poczucie samodzielności. Warto rozwijać pasję naszych dzieci, nawet jeśli są dość niszowe. Albowiem musimy uszanować wybór naszego dziecka. Jeśli chce się interesować życiem owadów, to powinniśmy tylko i wyłącznie wspierać nasze dziecko w tym kierunku, a nie narzekać, że jest to mało przyszłościowe i nie pozwoli dziecku w przyszłości zarabiać dużych pieniędzy.

Dodaj komentarz