Czy można pić kawę w ciąży i w czasie karmienia piersią?
Strefa Rodzica

Czy można pić kawę w ciąży i w czasie karmienia piersią?

Ciąża i początek macierzyństwa to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Cudowne chwile z dzieckiem, widok jego uśmiechu i postępów w rozwoju to najlepszy prezent, jaki może otrzymać człowiek od losu. Jednak wraz z wiadomością o ciąży kobieta musi zrezygnować z wielu ulubionych potraw i napoi. Panie, które kochają kawę muszą szybką ją odstawić, ponieważ jej nadmiar może przyczynić się do pobudzenia, przyśpieszenia krążenia, a w efekcie nawet do poronienia. Wiele kobiet pyta, czy można pić kawę w ciąży? Jednak ważniejsze jest pytanie, dlaczego nie można jej pić ani w ciąży, ani też w czasie karmienia.

Czy kawa ma szkodliwy wpływ na dziecko?

Ciąża jest czasem kiedy kobieta musi dostosować swoje życie do potrzeb dziecka. To więc oznacza, że w jej diecie nie może zabraknąć wartościowych składników odżywczych, a jednocześnie powinna zrezygnować ona ze spożywania produktów, które nie są bezpieczne i mogą mieć toksyczny wpływ na ciąże. Zdaniem specjalistów kawa w małych ilościach nie jest w stanie zaszkodzić ani dziecku, ani kobiecie ciężarnej. Warto jednak zaznaczyć, że kawa bogata jest w kofeinę, przez co przyczynić się może do tego, że dziecko urodzi się przedwcześnie, a co więcej maluch będzie miał bardzo niską masę urodzeniową.

Czy można pić kawę w ciąży?

Kobiety, które kochają pić kawę i nie wyobrażają sobie dnia, bez wypicia tego czarnego i aromatycznego napoju z pewnością ucieszą się z wiadomości, że w ciąży i w czasie karmienia wcale nie trzeba rezygnować z kawy. Jednak należy pić ją w umiarze, by nie miała ona negatywne wpływu na rozwój dziecka i przebieg ciąży. Bezpieczna dawka kawy w ciągu dnia to około 200 mg. Warto podkreślić, że są to średnio dwie filiżanki kawy. Warto jednak pamiętać, że kofeina znajduje się również w innych składnikach, które często pojawiają się w diecie każdej kobiety. To między innymi herbata, czy napoje energetyczne. Tak więc trzeba pilnować, by w ciągu dnia nie przekroczyć bezpiecznej dawki kofeiny.

Czym zastąpić kawę w ciąży

Jeżeli w ciąży bez picia kawy często cierpisz na bóle głowy, senność i zmęczenie, warto wybierać napoje, które mają lekkie działanie pobudzające. Doskonale sprawdzi się kawa bezkofeinowa, a także zielona herbata.

Warto wspomnieć, że wiele kobiet nie ma ochoty na kawę, ponieważ jej zapach i smak działanie zniechęcająco. W takim wypadku warto skorzystać z tego czasu i odzwyczaić się od picia kawy.

Dodaj komentarz