Jak bajki pomagają w wychowaniu dziecka?
Strefa Dziecka

Jak bajki pomagają w wychowaniu dziecka?

Na pewnym etapie dorosłego życia często dochodzimy do wniosku, że czegoś nam brakuje do pełni szczęścia. Każdy z nas ceni sobie inne wartości i stawia przed sobą różne cele, jednak wiele osób nie wyobraża sobie życia bez rodzicielstwa. Ogromna odpowiedzialność i masa obowiązków związana z wychowaniem małej istoty wymaga dużego wysiłku, o którym jednak zapominamy w momencie, kiedy na twarzy naszej pociechy pojawia się promienny uśmiech. Każdy doświadczony rodzic wie, że wychowanie dziecka należy do jednych z najtrudniejszych zadań, jakie czeka na każdego, kto decyduje się na potomstwo. Dlatego warto posiłkować się wszelkimi sposobami, które w wielu przypadkach pomagają w procesie wychowywania dziecka. Jednym z nich jest czytanie bajek dla dzieci, które są czymś więcej niż wesołymi historiami okraszonymi kolorowymi ilustracjami. Zatem w jaki sposób książki okazują się pomocne dla rodziców i dzieci?

Książki dla dzieci: budowanie więzi emocjonalnej

W natłoku codziennych obowiązków coraz trudniej znaleźć czas dla dziecka, zwłaszcza gdy pracę przynosimy ze sobą do domu. Rozwój zawodowy to oczywiście jeden z najważniejszych aspektów życia codziennego, jednak nie może on całkowicie przysłonić nam rozsądnego oglądu sytuacji. Dobro dziecka powinno być dla każdego rodzica priorytetem, a nic tak nie zbliża jak wspólne czytanie bajek dla dzieci. Już jedna godzina dziennie rodzinnego przeżywania losów bohaterów przedstawionych w książeczkach dla dzieci korzystnie wpłynie na relacje między rodzicem a dzieckiem. Podczas wspólnego czytania warto również zapewnić dziecku maksimum bliskości – przytulanie, całowanie czy głaskanie dodatkowo wzbudzi w maluchu poczucie bezpieczeństwa.

Książki dla dzieci: oswajanie się z emocjami

Historie przedstawione w wielu poczytnych książeczkach dla dzieci często napisane są bardzo przystępnym językiem, który pozwala najmłodszym w pełni zrozumieć sens bajkowej opowieści. Dzieci poznając kolejne perypetie swoich ulubionych bohaterów mają tendencję do utożsamiania się z nimi, co w dużej mierze pozwala maluchom zdecydowanie swobodniej wyrażać swoje emocje. Warto sięgnąć po „Mądre bajki” – zbiór opowiadań od Agnieszki Antosiewicz, która w mistrzowski sposób przedstawia najważniejsze prawdy i wartości, które powinny przyświecać każdemu człowiekowi. „Mądre bajki” niezwykle płynnie się czyta, a z każdego kolejnego opowiadania nasz maluch wynosi niezwykle przydatne lekcje. Dziecko dowiaduje się na czym polega miłość, przyjaźń czy zaufanie, ale i styka się z mroczniejszą stroną życia – kłamstwem, chorobą czy śmiercią.

Zobacz także:  http://rytmdnia.pl/jak-zorganizowac-dziecku-wolny-czas-w-domu/

Książki dla dzieci: wzbogacanie słownictwa

Dzieciom, które od najmłodszych lat mają stały kontakt z literaturą zdecydowanie łatwiej przyswoić zasady posługiwania się językiem polskim, niezależnie od tego czy chodzi o słowo mówione, czytane czy pisane. Wartościowe bajki dla dzieci jak te od Agnieszki Antosiewicz stymulują nie tylko rozwój emocjonalny dziecka, ale również pomagają mu budować duży zasób słownictwa. Wiele badań wykazuje również, że dzieci, które regularnie czytają literaturę dziecięcą nie mają większych problemów z ortografią czy stylistyką wypowiedzi.

3 thoughts on “Jak bajki pomagają w wychowaniu dziecka?

Dodaj komentarz