Etapy starania się o alimenty
Strefa Rodzica

Sprawa o alimenty – krok po kroku

W sprawie o alimenty sąd będzie je zasądzał biorąc pod uwagę zarówno uzasadnione potrzeby małoletnich dzieci, jak i możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia rodzica. Jak się przygotować do rozprawy, a także jak ona przebiega?

Co to jest obowiązek alimentacyjny

Utrzymanie dziecka jest obowiązkiem każdego rodzica. Bywa jednak tak, że jeden z nich po prostu takiego obowiązku nie wypełnia. W tym momencie rozsądnym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Według przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym obowiązek alimentacyjny mają krewni dziecka w linii prostej, a ponadto rodzeństwo. Najczęściej jednak obciążeni są nim rodzice. Do kiedy on obowiązuje? Do momentu w którym dziecko nie jest w stanie samo zapewnić sobie utrzymanie. Rodzic musi płacić na dziecko nawet, jeśli rodzice są po rozwodzie, albo nigdy nie zawarli małżeństwa.

Jak uzyskać alimenty?

Można działać w pojedynkę, ale zdecydowanie lepiej jest powierzyć prowadzenie adwokatowi. Takie działanie przynajmniej w części zapewni nam to, że będziemy mieli pewność, iż wszelkie formalności dopełniliśmy zgodnie ze sztuką. Jak szukać specjalisty? Najlepiej z polecenia, albo po prostu w Internecie wpisując hasło np. alimenty adwokat warszawa, czyli prawnika, jego specjalizację oraz miasto w którym mieszkamy. Kolejnym krokiem jest sporządzenie pozwu i złożenie go w stosownym do miejsca zamieszkania Sądzie Rejonowym.

Zobacz także: https://fprot.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-adwokata/

Rozprawa o alimenty

Sąd w trakcie rozprawy weźmie pod uwagę kilka czynników, które mają istotny wpływ na to, jaka wysokość alimentów zostanie przyznana dziecku lub dzieciom, w zależności od tego, jaka jest sytuacja danej rodziny. Bardzo ważne jest więc to, aby posiadać ważne zaświadczenia o zatrudnieniu – 3 miesiące. Może się jednak zdarzyć, że sąd zażyczy sobie zaświadczenia ważnego od 6 do nawet 12 miesięcy. Dotyczy to oboje rodziców. Jeśli któreś z nich jest osobą bezrobotną, będzie potrzebne stosowne zaświadczenie o tym wydane przez urząd pracy, a jeśli nie pracuje z powodów zdrowotnych, po prostu wydane od lekarza. Kolejna sprawa, to udokumentowanie kosztów poniesionych za utrzymanie dziecka.

Trzeba przedstawić paragony lub faktury za wszelkie czynności, które wymagają wpłaty pieniężnej czyli np. opłaty za szkołę, przybory szkolne, żywność, ubrania, zajęcia dodatkowe, wizyty lekarskie i tym podobne. Sąd przesłucha obie strony. Ważne, aby przygotować się dobrze do zeznań i w pełni zachować spokój, więc ważna w takim wypadku jest pomoc adwokata. Jeśli nie chcemy, aby prowadził sprawę, można chociaż udać się o poradę. Tu znów można wpisać w wyszukiwarkę frazę porady prawne ochota czyli poszukiwaną kwestię oraz np. dzielnicę w której mieszkamy, aby po prostu mieć je w zasięgu ręki. Sąd po rozpatrzeniu dowodów oraz zeznań zasądzi kwotę alimentów.

One thought on “Sprawa o alimenty – krok po kroku

Dodaj komentarz