wysylanie paczek
Strefa Rodzica

Czy po Brexicie zmieniły się zasady wysyłania paczek do Anglii?

Obecność Wielkiej Brytanii w szeregach Unii Europejskiej zdecydowanie ułatwiała przewóz paczek do Anglii. Obowiązywały wtedy takie same zasady jak w przypadku innych państw członkowskich. Jednak koniec 2020 roku oznaczał spore zmiany – i to zarówno dla firm kurierskich, jak i dla osób korzystających z ich usług. Sprawdź, na co musisz zwracać uwagę, wysyłając paczki do Anglii już po Brexicie.

Paczka do Anglii – najtaniej można ją wysłać, robiąc dobry research ofert przewoźników

Jeżeli musisz wysłać korespondencję, list czy większy pakunek do UK, masz do wyboru dwie opcje. Możesz skorzystać z tradycyjnej poczty lub z usług firm kurierskich. To drugie rozwiązanie jest pod wieloma względami lepsze – dotyczy to zwłaszcza tego, jak szybko adresat otrzyma swoją przesyłkę.

Wysyłka paczek do Anglii jest realizowana przez doświadczone firmy kurierskie, a dobra informacja jest taka, że nie musi być ona droga. To, które z nich oferują przewóz paczek do Anglii, sprawdzisz w serwisie Euro-Paka. Jeśli chcesz przesłać paczki do Anglii, cena takiej usługi nie powinna cię przerazić. Cenniki przewoźników jest raczej przyjazny dla kieszeni zleceniodawców.

Tego, ile zapłacisz, dowiesz się, uzupełniając prosty formularz – wpisz najistotniejsze dane o paczce (jej wielkość, szerokość oraz wysokość). Na pewno przekonasz się, że mimo Brexitu koszty usługi nie są duże. Zależą one oczywiście od indywidualnego cennika przewoźnika oraz od tego, czy będziesz musiał opłacić cło – jest to konieczne w przypadku wysyłki towarów o wartości powyżej 39 £.

Paczki do Anglii a Brexit – o tym musisz pamiętać!

Jeszcze do niedawna wysyłka paczek do Anglii i związana z tym procedura nikomu nie sprawiały najmniejszego problemu. Jednak należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • jeżeli przesyłasz rzeczy osobiste (na przykład prezenty dla rodziny, znajomych), to musisz zadeklarować zawartość przesyłki i wskazać, jaką wartość mają dane towary. Jeśli kwota ta przekroczy 200 zł (39 £), to musisz liczyć się z opłaceniem cła,

  • w przypadku, gdy jesteś sprzedawcą i wysyłasz pakunek w związku z transakcją handlową, będziesz też poproszony o podanie numeru EORI, VAT w UK, a także numeru faktury. Tak ja w przypadku przesyłek osobistych, musisz dokładnie określić, co wysyłasz do UK,

  • maksymalna wartość towarów w paczce nie może być wyższa niż 135 GBP/700 zł.

Nie zapominaj, że zasady te dotyczą wyłącznie wysyłki paczek do Anglii z Polski oraz z innych krajów należących do Unii Europejskiej. Jeżeli okaże się, że przesyłasz towary pochodzące spoza UE, agencja celna będzie miała prawo naliczyć cło. Dlatego, zanim cokolwiek włożysz do pudełka, które przekażesz kurierowi, zastanów się, jaka jest wartość takiego przedmiotu i gdzie został on wyprodukowany. Pomoże to uniknąć ewentualnych problemów.

Jak zaadresować paczkę do Anglii – przekonaj się, że to nie takie trudne!

Tak jak w przypadku wszelkiego rodzaju wysyłek, tak i nadając paczki do Anglii, musisz podać dokładny adres odbiorcy, nadawcy, a także numer telefonu (wraz z numerem kierunkowym danego kraju).

Od Brexitu należy też uzupełniać formularz dotyczący tego, co znajduje się w paczce i jej wartości. Ci wszyscy, którzy boją się popełnić błąd podczas adresowania paczki do Anglii, mogą skorzystać z opcji zamówienia kuriera online. Dzięki temu pojawi się on u nadawcy z wydrukowaną etykietą z niezbędnymi danymi – zostanie ona umieszczona bezpośrednio na przesyłce. Jest to także bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż pakunek jest odbierany bezpośrednio z rąk nadawcy, co znacznie ułatwia całą procedurę.

Dodaj komentarz