jaki zlobek wybrac
Nauka i Edukacja

Żłobek prywatny czy publiczny? Zalety i wady

Istnieje wiele różnic pomiędzy żłobkami prywatnymi i publicznymi, a sam wybór odpowiedniej placówki nie jest łatwy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są wady i zalety obu rozwiązań, co z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji. Zapraszamy. 

Żłobek prywatny – wady i zalety

Pierwszą zaletą, o jakiej należy wspomnieć w przypadku żłobków prywatnych jest niewątpliwie rekrutacja, która trwa cały rok. Możesz w dowolnym momencie zapisać swoje dziecko do żłobka niepublicznego, a Twój wniosek z pewnością zostanie rozpatrzony w krótkim czasie. Jest to bardzo wygodna opcja dla rodziców, którzy chcą niebawem wrócić do pracy. Kolejną zaletą jest profesjonalna i wykwalifikowana kadra pracowników z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym i licznymi kursami. Ponadto, w żłobkach prywatnych grupy składają się z małej liczby dzieci, dzięki czemu opiekunowie są w stanie skupić się na indywidualnym rozwoju każdego maluszka, a także lepiej poznać każdego z nich. W takich warunkach o wiele łatwiej jest skupić się na pracy z dziećmi. Kolejną, wielką zaletą placówek prywatnych jest ogromna ilość różnorodnych zajęć rozwojowych oraz dodatkowych atrakcji dla dzieci. Tutaj liczy się coś więcej niż podanie dzieciom posiłku na czas. Możesz również wziąć udział w procesie adaptacyjnym i przez pierwsze dni uczęszczać wspólnie ze swoim maluszkiem na zajęcia. 

jak zlobek wybrac

Jeśli natomiast chodzi o wady, to zauważalna jest jedna – sporo wyższe opłaty niż w przypadku placówek publicznych. Oprócz jednorazowej opłaty początkowej tzw. wpisowego, koszt miesięczny, w zależności od miasta waha się pomiędzy kilkaset a kilka tysięcy złotych miesięcznie. Wybierając odpowiednie miejsce dla dziecka, warto zwrócić uwagę na koszty, jednak nie powinny być one priorytetem. Najważniejsze bowiem są należyta opieka, bezpieczeństwo i rozwój na wysokim poziomie. 

Jednym z miejsc, wartym polecenia jest prywatny żłobek Wilanów myBaby. Jest to wielojęzyczny żłobek montessori oparty na nowoczesnych metodach nauczania. Jakość i różnorodność prowadzonych przez ten prywatny żłobek zajęć, możecie sprawdzić chociażby obserwując ich social media lub odwiedzając placówkę osobiście. W tym miejscu Twój maluch z pewnością będzie miał zapewnioną opiekę i rozwój na bardzo wysokim poziomie.

panstwowy zlobek

Żłobek państwowy – wady i zalety

Największą zaletą placówek państwowych w porównaniu do żłobków prywatnych są niskie koszty miesięczne, wynoszące kilkaset złotych. W takich miejscach nie można również narzekać na kadrę opiekunów – ich wykształcenie i doświadczenie są bardzo duże, co przekłada się na profesjonalną opiekę nad dziećmi. Do wad natomiast zaliczyć należy niewątpliwie długi czas oczekiwania na wolne miejsce czy ich lokalizację – często znajdują się daleko od miejsca zamieszkania czy pracy rodziców. Co więcej, duże grupy dzieci nie pozwalają na tak komfortowe prowadzenie zajęć i ich jakość, jak w przypadku placówek prywatnych. Nie ma możliwości również skupienia się na potrzebach każdego dziecka z osobna. Ponadto, duże grupy to nie tylko nadmierny hałas, ale również większe ryzyko rozprzestrzeniania chorób. Natomiast co do prowadzonych zajęć, te również nie należą do wybitnie jakościowych i atrakcyjnych. 

Podsumowanie – który żłobek wybrać?

Jeśli jesteście zdecydowani zapisać swojego maluszka do żłobka, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie ten prywatny ze względu na lepsze warunki rozwojowe, liczne zajęcia oraz indywidualne podejście. W takich miejscach będziesz mieć pewność, że Twój maluch nie będzie się nudził, a spędzony czas będzie bardzo jakościowy. 

Dodaj komentarz