czyste powietrze dla dziecka w domu
Strefa Rodzica

Zadbaj o najwyższą jakość powietrza, jakim oddycha Twój maluszek

Zdrowie dziecka stanowi priorytet każdego rodzica. Zwracamy uwagę nawet na najdrobniejsze, lecz mogące wzbudzać niepokój objawy. Niemniej jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na zdrowie maluszka ma wpływ także powietrze, jakim oddycha. W jaki sposób zadbać o jego najwyższą jakość?

Powietrze na dworze i w domowych warunkach

Pediatrzy są zgodni co do tego, że dziecko powinno przebywać na świeżym powietrzu już od najmłodszych lat, przez co najmniej godzinę dziennie. Pozwala to dotlenić organizm, wzmacnia odporność i wspomaga prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Niestety, jakość powietrza na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nie sposób temu zapobiec – możemy oczywiście zrezygnować z palenia nieodpowiednim opałem, jednak musiałby to zrobić każdy, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do naszych mieszkań, zatem nawet w domowych warunkach dziecko nie może oddychać pełną piersią. Na szczęście w tym przypadku możemy podjąć odpowiednie kroki, aby do płuc dziecka nie dostawały się szkodliwe substancje.

Oczyszczacz powietrza – rozwiązanie dla każdego rodzica

W powietrzu znajduje się mnóstwo substancji potencjalnie szkodliwych, z których obecności często nawet nie zdajemy sobie sprawy, gdyż są one niewidoczne dla oka. Są to przede wszystkim substancje smoliste, pyły czy alergeny. Płuca dziecka nie są gotowe na ich przyjęcie, głównie dlatego, że wciąż się rozwijają. Objawem wdychania zanieczyszczonego powietrza mogą być nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach może pojawić się nawet astma oskrzelowa. Co ciekawe, zanieczyszczone powietrze szkodzi nie tylko małym dzieciom, lecz może również powodować wady rozwojowe u płodu. Warto więc wyposażyć się w dobrej jakości oczyszczacz powietrza, dzięki któremu maluszek nie będzie wdychał jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy powietrza, przy czym powinniśmy wybrać taki, który idealnie pasuje do pokoju dziecięcego. Weźmy pod uwagę przede wszystkim wymiary pomieszczenia, tak aby konkretny sprzęt poradził sobie z efektywnym oczyszczaniem powietrza. Wysokiej klasy urządzenie wychwytuje większość bakterii, wirusów, pyłów czy innych drobnoustrojów, a dodatkowo informuje nas o konieczności wymiany filtru. Zadbaj o to, jakim powietrzem oddycha Twój maluszek. Przeczyta w tym artykule, jak to zrobić. Bardzo istotnym aspektem jest też głośność pracy urządzenia. Dobrze, jeśli nie emituje ono głośnych dźwięków, uniemożliwiających na przykład zasypianie czy swobodną zabawę. Pamiętajmy, że oczyszczacz powietrza sprawdzi się nie tylko w przypadku noworodków, niemowlaków czy małych dzieci. Także rodzice starszaków powinni zainwestować w odpowiedniej jakości sprzęt, w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój swoich pociech. Częste wietrzenie czy duża ilość roślin w domu nie są w stanie oczyścić powietrza, a wręcz przeciwnie – nagminne otwieranie okien sprawia, że do środka dostaje się więcej substancji szkodliwych.

Jakość powietrza, jakim oddychają nasze dzieci, to jeden z najważniejszych aspektów, na jaki należy zwrócić uwagę w trosce o ich zdrowie. Manualne oczyszczanie powietrza nie jest możliwe, dlatego trzeba zainwestować w wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu do płuc dzieci nie będą dostawały się chorobotwórcze substancje. Oczyszczacz powietrza to doskonała inwestycja bez względu na to, ile lat ma pociecha.

Dodaj komentarz