Jak dbać o fotelik samochodowy?
Strefa Rodzica

Jak dbać o fotelik samochodowy?

Fotelik samochody jest niezbędny, jeśli wozimy samochodem małe dziecko. Według polskiego prawa, dziecko musi być zapięte w foteliku, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu – niezależnie od wagi i wieku. Rodzice, chcąc zadbać o dobro i bezpieczeństwo malucha, często przeznaczają dużą kwotę na zakup fotelika. Jednak, aby posłużył on jak najdłużej, należy odpowiednio o niego zadbać.

Czyszczenie

Jak powszechnie wiadomo – brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. Maluchy nie tylko potrafią nanieść do samochodu wiele zabrudzeń z zewnątrz, ale też często jedzą czy piją w aucie, przy okazji rozlewając i krusząc. Z tego powodu fotelik samochodowy może wymagać czyszczenia dużo częściej, niż byśmy sobie tego życzyli.

  • Odkurzanie

Czasami, aby pozbyć się okruszków, wystarczy fotelik dokładnie odkurzyć. Nie trzeba wtedy zdejmować tapicerki, czy nawet odpinać fotelika. Z pewnością jednak ułatwi to zadanie. Jeśli zdecydujemy się odpiąć fotelik, warto przy okazji odkurzyć też tapicerkę samochodu. Jeśli dodatkowo zdejmujemy materiał z fotelika, możemy go delikatnie wytrzepać, by pozbyć się kurzu. Fotelik warto odkurzyć także, jeśli planujemy potem wyprać tapicerkę.

  • Pranie

Nie każdy fotelik samochody został tak zaprojektowany, by można było zdjąć z niego tapicerkę. W tym wypadku warto użyć wilgotnej ściereczki lub gąbki, aby usunąć zanieczyszczenia.

Jeśli jednak tapicerka daje się ściągnąć z fotelika, możemy ją wyprać. Aby jej nie zniszczyć, warto zapoznać się z instrukcją od producenta, gdzie zazwyczaj napisane jest, w jaki sposób można prać materiał. Niektóre z nich nadają się jedynie do prania ręcznego, inne można wyprać w pralce, a jeszcze inne nawet wysuszyć w suszarce bębnowej.

W przypadku prania ręcznego wystarczy wypełnić wannę lub miskę ciepłą wodą i wymieszać w niej odpowiednią ilość detergentu czyszczącego. By pozbyć się zabrudzeń, można skorzystać z gąbki lub ściereczki i delikatnie zetrzeć brud pod wodą. W przypadku prania w pralce – program najlepiej dobrać według zaleceń producenta.

Po wypraniu tapicerki najlepiej odłożyć ją do wyschnięcia. Można rozłożyć ją na suszarce w słonecznym miejscu lub w suchym pomieszczeniu. Aby tapicerka szybko wyschła, należy zapewnić przewiew w miejscu, w którym ją położymy.

  • Czyszczenie gorącą parą

Aby pozbyć się wszystkich bakterii z tapicerki, należałoby ją wyprać w 60 stopniach Celsjusza. Niestety, nie wszystkie materiały wykorzystywane przez producentów nadają się do tej temperatury. W takim wypadku można skorzystać z generatora pary lub stacji parowej. Jest to też odpowiedni wybór, jeśli tapicerka fotelika nie nadaje się do odpięcia, a zależy nam na pozbyciu się wszystkich bakterii.

Dodaj komentarz