Wizyta u dermatologa
Strefa Rodzica

Wizyta u dermatologa. Jak się do niej przygotować?

Do dermatologa warto udać się zawsze wtedy, gdy na skórze zauważamy jakieś niepokojące zmiany. Zanim jednak wybierzemy się do gabinetu, należy się do tego odpowiednio przygotować. Na co zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Dermatolog jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką różnych schorzeń skórnych oraz przydatków skóry – włosów i paznokci.

Do wizyty w gabinecie dermatologicznym powinny skłonić nas między innymi trudności z doborem odpowiedniej pielęgnacji skóry, uporczywy trądzik, nadmierna suchość naskórka, zmiana wyglądu znamion, co może świadczyć o czerniaku. Również do dermatologa warto udać się w przypadku nadmiernego wypadania włosów czy też przy grzybicach oraz innych infekcjach i urazach skóry.

Zanim jednak udamy się na wizytę do gabinetu dermatologicznego, powinniśmy pamiętać o tym, żeby odpowiednio się do niej przygotować. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Jak przygotować się na wizytę u dermatologa?

1. Załóż luźne ubrania, które można łatwo zdjąć – dzięki temu dermatolog będzie mógł uzyskać łatwy dostęp do skóry podczas badania, na przykład przy kontroli znamion.

2. Nie wykonuj makijażu lub zabierz ze sobą kosmetyki do demakijażu oraz makijażu – podczas badania skóra powinna być naga, dlatego też konieczne jest zmycie z niej makijażu. Do gabinetu można wtedy udać się bez make-upu albo usunąć go przed wizytą, a potem nałożyć po jej zakończeniu.

3. Nie opalaj się przed wizytą u dermatologa – opalenizna może przeszkadzać podczas wykonania badania dermatologicznego, dlatego nie należy wystawiać skóry na działanie słońca lub też korzystać z solarium przed planowaną wizytą w gabinecie dermatologicznym.

4. Zmyj lakier z paznokci – paznokcie również mają wartość diagnostyczną dla dermatologa, dlatego też najlepiej zmyć z nich lakier przed wizytą.

5. Umyj głowę – zaleca się, aby zrobić to na dzień przed wizytą albo też z samego rana.

6. Zrób spis przyjmowanych leków – dermatolog jako lekarz powinien wiedzieć, jakie leki przyjmuje jego pacjent. Mogą mieć one związek z diagnozowanymi objawami, a także mogą wchodzić w interakcje z innymi preparatami.

7. Zrób lub zabierz ostatnie badania krwi – lekarz dermatolog może także przekazać pacjentowi skierowanie na badania krwi, w tym między innymi na podstawowe badania morfologiczne, lipidogram, AST, ALT, badania poziomów mikroelementów i witamin. Wykonanie badań z wyprzedzeniem pozwala na przyspieszenie uzyskania diagnozy. Gdy badania te zostały wykonane w ostatnim czasie, ich wyniki należy zabrać ze sobą.

8. Przekaż dermatologowi informacje o posiadanych alergiach – podczas wizyty u dermatologa należy także przekazać mu informacje o alergiach, na przykład na kurz, sierść zwierząt, na określone produkty spożywcze.

9. Przekaż informacje o chorobach towarzyszących – w tracie wizyty dermatologicznej lekarz może zapytać również o choroby towarzyszące, inaczej choroby współistniejące, które mogą być bardzo ważne podczas stawiania diagnozy. Warto także zrobić wywiad wśród najbliższych, ponieważ niektóre choroby mogą być genetyczne.

10. Zadbaj o higienę – przed wizytą pamiętaj o wzięciu prysznica, ale nie nakładaj na skórę mocno pachnących balsamów czy maseł do ciała. Nie stosuj także intensywnie pachnących perfum.

Więcej informacji o schorzeniach dermatologicznych oraz ich leczeniu można znaleźć w serwisie internetowym https://bodymodifications.pl/.

Zatem przed umówioną wizytą u dermatologa warto się do niej przygotować. Odpowiedni ubiór, brak opalenizny, zmycie makijażu, zebranie wyników badań – dzięki temu wizyta będzie mogła odbyć się sprawnie, a dermatolog będzie mógł szybciej postawić trafną diagnozę.

Dodaj komentarz