Organizacja wolnego czasu
Gry i Zabawy

Jak zagospodarować czas dziecku w czasie pandemii?

Pandemia i ogólnokrajowa kwarantanna, nie dotknęła tylko i wyłącznie ludzi dorosłych. Ucierpiały na tym wszystkim także dzieci, pozbawione kontaktu z rówieśnikami. Zawieszone zajęcia lekcyjne spowodowały, że dotąd wychodzące na kilka godzin dziennie z domu dzieci, musiały w nim pozostać. To natomiast stało się ogromnym wyzwaniem zarówno dla nich jak i dla rodziców, którzy muszą w jakiś interesujący sposób zagospodarować im czas.

Twórcze i kreatywne zabawy

Dziecko do zabawy zazwyczaj potrzebuje towarzystwa, jednak nie zawsze możliwe jest, aby rodzic poświęcił swojej pociesze w danym momencie czas. Wielu rodziców obecnie także świadczy swoją pracę zdalnie, dlatego nie mają oni takich możliwości. Zagwarantowanie dziecku kreatywnej zabawy, pozwala jednak na znalezienie zarówno czasu dla siebie, jak i skuteczne zajęcie dziecka.

Można dla pociechy zakupić jakiś model samolotu do składania bądź też okrętu. Mogą być to także klocki, a nawet zwykłe kartoniki, z których dziecko może posklejać bądź też ustawić jakąś budowlę. Tego typu zabawy są czasochłonne, ale pozwalają jednocześnie dziecku na rozwój. Ma ono bowiem możliwość szukania własnych rozwiązań, projektowania, poszerzania granic swojej wyobraźni.

Domowa szkoła – lekcje o świecie przyrody

W czasie kwarantanny i pandemii, ważna jest również edukacja dzieci. Nie mogą uczyć się one w standardowym wymiarze, dlatego warto bez wątpienia organizować im jakieś lekcje w domu.

Obecnie można już opuszczać swoje domy i mieszkania. Można swobodnie spędzać czas nad jeziorami, w lasach czy też w parkach. To idealne miejsce do tego aby nauczyć dzieci rozróżniania poszczególnych gatunków drzew czy też ptaków. Można im również wytłumaczyć dlaczego roślinność jest istotna w procesie produkcji tlenu, dlaczego bez drzew i innych roślin ludzie nie mogliby w gruncie rzeczy żyć.

Niekiedy takie bezpośrednie lekcje, odbywające się na łonie natury, potrafią bardzo zaangażować dziecko. Uczenie na przykładach i pokazywanie tego w praktyce jest również dużo łatwiejsze do zapamiętania, niż uczenie się suchej wiedzy z książek. Jak przeprowadzić taką lekcję przeczytasz tutaj.

Natomiast gdy pogoda nie dopisuje, można z dziećmi grać w edukacyjne gry planszowe, przykładowo obejmujące wiedzę z zakresu geografii czy też historii.

Swobodne zabawy w ogrodzie

Osoby posiadające swój własny dom oraz chociaż kawałek podwórka, mogą pomyśleć również o zagospodarowaniu dziecku czasu na świeżym powietrzu. W artykule https://byciemama.pl/jak-zagospodarowac-ogrod-dla-dzieci/ znajdziecie wiele ciekawych pomysłów na to jak zagospodarować ogród tak aby podobał się waszym dzieciom.

W przypadku małych dzieci, sprawdzić się może chociażby piaskownica. Plastikowe piaskownice, a nawet i te drewniane, są stosunkowo tanie. Podobnie jak i piasek do ich wypełnienia.

Można także pokusić się o stworzenie dziecku prywatnego placu zabaw. Można znajdować się na nim jakaś huśtawka, mała zjeżdżalnia czy też ścianka do wspinaczki. Wiele z tych rzeczy można skonstruować nawet samodzielnie, korzystając ze standardowych narzędzi i materiałów. Dla dziecka takie miejsce może stać się natomiast jego własną ostoją a także powodem, aby wyjść z domu. Warto bowiem uczyć dziecko spędzania czasu na dworze, a nie w domu, przykładowo przed telewizorem.

Dodaj komentarz