modlitewnik
Strefa Rodzica

Modlitewnik – sposób na skupienie i refleksję

Powierzanie swoich zmartwień, trosk i radości Pani Bogu i Matce Bożej powinno być czynnością codziennie wykonywaną przez każdego katolika. Daje to wiele siły na kolejne dni i borykanie się z różnymi trudnościami życia codziennego. Można modlić się na wiele sposobów i tak naprawdę każdy jest mile widziany przez Boga, ważne by intencje i chęci były szczere. Wiele osób postanawia się pomodlić tylko wtedy, gdy w ich życiu pojawia się duży problem, niewielu zdaje sobie sprawę, że modlitw to także umiejętność dziękowania za zesłane łaski.

Modlitewnik – jak modlić się skutecznie?

Do duchowego zjednoczenia się z Bogiem, Chrystusem oraz Matką Bożą przydatny okazuje się modlitewnik, w których gromadzi się wiele wezwań. To pewnego rodzaju repetytorium wiary, w którym można odnaleźć modlitwy do wielu patronów i świętych. Modlitewnik najczęściej przybiera postać pięknie wydanej i oprawionej książeczki, a w środku znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania. Jest to metafora modlitw, ponieważ jest ona często poszukiwaniem samego siebie i zrozumieniem własnego postępowania. Pierwszy modlitewnik otrzymują dzieci przygotowujące się do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej. Wszystkie zawarte tam teksty są zredagowane w przystępny dla osób w wieku dziecięcym sposób, ponieważ mają one na celu edukowanie w zakresie odmawiania modlitw. W codziennych odmawianiu pacierza dzieciom powinni pomagać rodzice, a najlepiej, gdy co najmniej raz dziennie, do modlitwy przyklęka cała rodzina. Oczywiście można również modlić się w pojedynkę, w zaciszu własnego pokoju, czy w kościele. W każdym ze wskazanych przypadków liczy się pełne skupienie, tylko wówczas modlitwa ma sens. Modlitewnik służy pomocą przy wyborze form rozmów z Bogiem, które mogą pomagać w uzyskaniu niezbędnych łask dla ciała i umysłu. Umocnienie w wierze dzieci jest bardzo ważne, w końcu powinny zdawać sobie sprawę z powagi przyjęcia Najświętszego Sakramentu.

modlitewnik

Modlitewnik jako zbiór modlitw

Nieco inaczej wygląda już modlitewnik dla dorosłych, którym dedykuje się znacznie więcej modlitw, a także inny język ich wypowiadania. W niektórych egzemplarzach, poza modlitwami, zamieszcza się rozważania na różne ważne tematy. Niektóre z nich trudno objąć samodzielnie zrozumieniem, dlatego właśnie wyjaśnienie ich w formie modlitwy pomaga je przeanalizować w nieco inny sposób. W sprzedaży wielu księgarni można zakupić także modlitewnik przeznaczony głównie dla osób samotnych i cierpiących, najczęściej pisany większą czcionką. Zapoznanie się z opisami refleksji nad przemijaniem, sensem życia i choroby pozwala na choćby chwilowe zatrzymanie się we wszechobecnym pędzie. Są to zbiory modlitw i słów, które pozwalają na lepsze zapoznanie się z tematem przemijania i odejścia ze świata, który znamy, do całkowicie innego. Mimo, iż stanowi dla wielu zagadkę, to każdy zdaje sobie sprawę, że musi być piękny, skoro ma ziemskie życie ma być dopiero początkiem wędrówki. Każdy modlitewnik to bardzo dobry sposób na chwilowy postój, zatrzymanie się i refleksję.

Dodaj komentarz