Jak wybrać przedszkole? Co warto wiedzieć?
Czy wiesz, że...

Jak wybrać przedszkole? Co warto wiedzieć?

Dzieci około trzeciego roku życia coraz częściej potrzebują towarzystwa innych dzieci. To dobry moment, by wysłać dziecko do przedszkola. Nowe miejsce i nowy rytm dnia to stres dla dziecka i rodzica. Dobrze jest poświęcić chwilę czasu by wybrać dziecku przedszkole, które będzie odpowiednim miejscem dla jego rozwoju, talentów, a także poziomu wrażliwości. Na co zwracać uwagę wybierając przedszkole?

Przedszkole – czy jest potrzebne dziecku?

Przedszkole ma tylu samo zwolenników, jak przeciwników. Wielu rodziców jest zdania, że przedszkole nie jest dziecku potrzebne, tym bardziej, że w Polsce nie ma obowiązku przedszkolnego. Jednak należy pamiętać, że obecne przedszkola zmieniają się i wychodzą do rodziców z nową ofertą. Przedszkole nie jest przechowalnią i pozwala dziecku rozwinąć się na wielu polach. Przede wszystkim bogata oferta zajęć dodatkowych sprawia, że maluchy mają szansę poznać różne języki i aktywności. Przedszkole w Łodzi oferuje naukę angielskiego od najmłodszych grup, a także naukę francuskiego czy hiszpańskiego. A wszystko przy w formie łączenia nauki i zabawy. Dodatkowo w ofercie przedszkola znaleźć można rytmikę, dogoterapię, zajęcia sensoryczne i wiele wiele innych. Dzieci mają dostęp do fachowców, którzy w porę potrafią wychwycić nieprawidłowości. Poza tym uczą się przestrzegać norma i zasad społecznych. Rozwijają swoją samodzielność i nawiązują pierwsze przyjaźnie.

Jak wybrać przedszkole?

Wybór przedszkola to nie łatwa sprawa. Dostępne są przedszkola, które stawiają nacisk na indywidualność dziecka – to przedszkola montessoriańskie, waldorfskie, leśne, oparte na Porozumieniu bez przemocy. Wybierając przedszkole warto wziąć pod uwagę lokalizację – najlepiej żeby nie było oddalone od miejsca zamieszkania czy pracy jednego z rodziców. Ułatwi to zawożenie i odbieranie dziecka z przedszkola. Warunki lokalowe są również ważne. Duże przestronne sale, w których jest czysto i schludnie to marzenie każdego rodzica. Warto zwrócić uwagę na to, jak przestrzegane jest bezpieczeństwo w placówce. Czy każdy może wejść na teren przedszkola? Czy furtka jest zamykana? Dobrze jest także rozeznać się w doświadczeniu i kwalifikacjach personelu. Wszak chcemy, by naszym dzieckiem zajmowały się kompetentne osoby, z odpowiednim podejściem.

Dodaj komentarz