Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść?
Strefa Dziecka

Jak radzić sobie z niejadkiem, czyli jak skutecznie zachęcić dziecko do jedzenia?

Każdy rodzic chciałby, aby jego pociecha chętnie i ze smakiem zjadała każdy przygotowany dla niej posiłek. Rzeczywistość często niestety nie wygląda tak kolorowo – dzieci krzywią się na widok warzyw, opierają się zdrowym posiłkom oraz buntują przy stole. Z niejadkami można sobie jednak skutecznie radzić, co udowadnia portal parentingowy Akademia mądrego dziecka. Oto kilka praktycznych porad zaczerpniętych z tego serwisu, dzięki którym każdemu rodzicowi uda się skutecznie zachęcić swoje dziecko do jedzenia.

Z czego wynika niechęć dzieci do jedzenia posiłków?

Jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów dbania o dziecko. Wielu rodziców tę prozaiczną czynność traktuje w wyjątkowy sposób, jako swoisty priorytet wychowawczy. Nic więc dziwnego, że kiedy ich dziecko z uporem odmawia jedzenia, wpadają w panikę. Często okazuje się, że powód niechęci malucha do zjedzenia posiłku jest bardzo prozaiczny i nie stwarza żadnych powodów do obaw.

Dzieci najczęściej nie chcą jeść, bo… po prostu nie są głodne. Problem ten dotyka głównie rodziny, w których normalną praktyką jest spożywanie przekąsek między posiłkami, do których zaliczają się nie tylko pokarmy stałe, ale także popularne soczki. Dzieci, które podjadają, bardzo często nie są głodne, kiedy przychodzi pora na właściwy posiłek. Rozwiązaniem jest ograniczenie do niezbędnego minimum przekąsek oraz wprowadzenie reguły jedzenia o konkretnych porach dnia.

Bardzo często niechęć do jedzenia wynika także z intensywnego rozwoju dziecka oraz dużej liczby bodźców, jakie do niego docierają. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które nie chcą tracić cennego czasu na jedzenie i zamiast tego wolą jak najszybciej wrócić do zabawek, rówieśników lub przerwanej wcześniej czynności. Zmniejszony apetyt obserwuje się także w przypadku infekcji lub tuż po przebytej chorobie. Portal parentingowy Akademia mądrego dziecka wskazuje także, że niekiedy może on świadczyć o alergii pokarmowej.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Co radzi portal parentingowy Akademia mądrego dziecka?

Kluczem do zachęcenia dziecka do jedzenia jest przede wszystkim dawanie mu dobrego przykładu oraz wprowadzenie reguły wspólnego jedzenia posiłków, najlepiej z całą rodziną. Dzieci bardzo chętnie naśladują bowiem swoich rodziców i rodzeństwo. Podczas posiłku warto ograniczyć inne bodźce – wyłączyć telewizor i radio oraz zadbać o dobrą, przyjazną atmosferę, dzięki której jedzenie będzie kojarzyło się dziecku z przyjemnością. Pomocny okazać się może także stały harmonogram posiłków oraz ich urozmaicanie. Dzieci chętnie jedzą atrakcyjne wizualnie, kolorowe dania, które są także zróżnicowane pod względem zawartości.

Bardzo ważną kwestią, na którą zwraca uwagę portal parentingowy Akademia mądrego dziecka oraz jego eksperci, jest unikanie zmuszania malucha do jedzenia. Taki przymus sprawi bowiem, że jedzenie zacznie kojarzyć się dziecku negatywnie, co jeszcze bardziej zniechęci je do tej czynności. W sytuacji, kiedy dziecko mówi, że jest już najedzone, należy natomiast zabrać posiłek i spróbować go podać ponownie po pewnym czasie, jeśli uważamy, że ilość zjedzona przez malucha była niewystarczająca.

Dodaj komentarz