kosiarka do trawy
Strefa Rodzica

Jak konserwować i rozwiązywać problemy z kosiarką do trawy

Utrzymanie kosiarki w dobrym stanie technicznym jest ważne dla zachowania jak najlepszego wyglądu trawnika. Regularna konserwacja pomoże utrzymać wydajność kosiarki, dzięki czemu będzie można częściej kosić trawę. Kosiarka ma wiele małych części i różne rodzaje oleju, które należy sprawdzać pod kątem zanieczyszczeń i nadmiaru oleju co najmniej raz w tygodniu. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzać, wymieniać i konserwować kosiarkę, wykonaj poniższe czynności:

Sprawdź, czy nie ma zanieczyszczeń i nadmiaru oleju

Sprawdź, czy nie ma zanieczyszczeń i nadmiaru oleju Brud i nadmiar oleju gromadzą się na częściach wewnątrz kosiarki, ponieważ kosiarka styka się z trawą, gałęziami i gałązkami. Nadmiar oleju może również gromadzić się wewnątrz kosiarki z powodu nieszczelnych uszczelek i węży. Po zakończeniu koszenia należy wyjąć kluczyki i spuścić wodę z kosiarki, aby zmyć nadmiar oleju i zanieczyszczeń. Jeśli trawa na trawniku jest krótka lub nie gromadzi się na nim dużo zanieczyszczeń, możesz użyć sprężonego powietrza do wydmuchania nadmiaru oleju z agregatu kosiarki.

Chroń swoje dłonie przed uszkodzeniami i ubrudzeniem podczas czynności konserwacyjnych! Zamów rękawice i ubranie robocze na https://aveon.pl  już dziś!

Sprawdź paski, koła i układ napędowy

Sprawdź paski, koła pasowe i układ napędowy, aby upewnić się, że są w dobrym stanie. Koła pasowe w kosiarkach z napędem kołowym mają zęby, które się zużywają i muszą być wymieniane co około sezon. Sprawdzaj pasy i utrzymuj je w dobrym stanie, aby nie uległy zerwaniu lub nadmiernemu rozciągnięciu. Jeśli zauważysz zużycie lub pęknięcia paska, powinieneś go wymienić. W skład układu napędowego kosiarki może wchodzić przekładnia planetarna lub pasek, który może wymagać wymiany.

Wymień ostrze i zużyte części

Jeśli Twoja kosiarka ma stalowy deck, powinieneś wymieniać ostrze co sezon lub po 6-8 latach koszenia. Wymiana ostrza jest stosunkowo prosta i może być wykonana przez doświadczonego majsterkowicza. Jeśli nie wiesz, jak wymienić ostrze i inne zużyte części kosiarki, skontaktuj się z lokalnym warsztatem naprawy kosiarek, aby uzyskać pomoc. Nowe ostrza do kosiarek do trawy są dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i w Internecie.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak zadrapania czy uszkodzenia ciała, powinieneś zastanowić się nad kupnem ubrania roboczego! To i wiele więcej produktów ochrony w pracy, znajdziesz w renomowanym sklepie BHP!

Monitoruj stan akumulatora i oszczędzaj na ładowaniu

Jeśli często kosisz trawę lub używasz kosiarki przewodowej, prawdopodobnie z czasem zauważysz spadek żywotności akumulatora. Żywotność akumulatora zależy od tego, co się z nim robi. Powszechnym zjawiskiem, które skraca żywotność akumulatora kosiarki, jest ciągłe ładowanie. Ciągłe ładowanie akumulatora w kosiarce powoduje więcej problemów niż jest to konieczne. Pamiętaj, aby między kolejnymi ładowaniami odstawić kosiarkę na co najmniej godzinę. Jeśli kosiarka ma być przechowywana przez pewien czas, należy wyłączyć silnik, aby akumulator nie był stale ładowany. Aby na bieżąco kontrolować stan akumulatora, można kupić tester napięcia akumulatora. Tester napięcia akumulatora sprawdza, ile napięcia pozostało w akumulatorze i jest przydatny do określenia, czy akumulator wymaga naładowania lub wymiany. Jeśli będziesz kontrolować stan swojego akumulatora, powinien on działać dłużej.

Podsumowanie

Kluczem do taniej konserwacji kosiarki do trawy jest regularny serwis. Im częściej będziesz serwisować kosiarkę, tym dłużej będzie ona działać i tym mniej będzie Cię kosztować jej eksploatacja. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra powietrza, sprawdzaniu kąta nachylenia ostrza i smarowaniu ruchomych części. Zapewni to wydajną pracę kosiarki i pozwoli dłużej cieszyć się jej użytkowaniem.

Dodaj komentarz