obowiazki rodzicow
Strefa Rodzica

Jak dzielić obowiązki rodzica – czyli jak nie utonąć w problemach rodzicielskich we dwoje

Niestety wiele osób zapomina o tym, że opieka nad dzieckiem to naprawdę spore wyzwanie. Wydawać się może, że maluch nie wymaga uwagi, a jednak częste karmienie, zmienianie pieluchy, usypianie i zabawianie zajmuje sporo czasu. Rodzic, który zajmuje się tym cały czas i nie ma pomocy w partnerze może poczuć się wyczerpany już po kilku dniach i nieprzespanych nocach. To właśnie dlatego każda para mająca dziecko powinna dzielić się obowiązkami. Jak to zrobić?

Poważna i szczera rozmowa to podstawa

Jeśli czujesz, że partner nie pomaga Ci przy opiece nad dzieckiem koniecznie o tym powiedz. Trzymanie wszystkiego w sobie nic nie da, a może doprowadzić do znaczącego pogorszenia samopoczucia i nastroju. Lepiej od razu powiedzieć jakie masz odczucia i przyznać, że czujesz się zmęczona. Dzięki temu partner dowie się, że opieka nad dzieckiem wcale nie jest łatwa. Jeśli wyjaśnisz mu co trzeba robić i ile razy dziennie dziecko potrzebuje podawania pokarmu, wymiany pieluchy lub przebierania to z pewnością doceni to co robisz. Jednak na docenianiu nie może się skończyć. Konieczne jest ustalenie podziału obowiązków.

Zrobienie grafiku – czy to dobry pomysł?

Tworzenie grafiku opieki nad dzieckiem i obowiązków domowych może wydawać się absurdalne, ale nie raz jest to jedyny sposób na to, by prace w domu były robione przez każdego z partnerów. Na grafiku powinny znaleźć się informacje nie tylko na temat tego kiedy kto opiekuje się maluchem, ale również kto sprząta lub gotuje i robi zakupy. W ten sposób obowiązki będą podzielone na dwie osoby, co sprawi, że ich wykonywanie nie będzie tak męczące i nurzące. W ten sposób oboje możecie oszczędzić czas i spędzić go we dwoje.

Chwile tylko we dwoje – to ważne dla każdej pary mającej dziecko

Kiedy na świecie pojawia się dziecko może wydawać się, że nie ma czasu na randkę lub obejrzenie filmu we dwoje. Warto jednak pamiętać, że czas tylko we dwoje jest bardzo ważny dla wszystkich rodziców. To właśnie w tym okresie można się do siebie zbliżyć i docenić to co się ma. Na co dzień pojawiać się może wiele trudności i problemów, dlatego takie chwile są szczególnie ważne i sprawiają, że partnerzy nie tracą więzi między sobą, która stworzona została przed ciążą lub porodem.

Dzielenie obowiązków domowych i rodzicielskich wydaje Ci się niemożliwe? Zastosuj się do naszych porad i przekonaj się, że to da się zrobić!

Dodaj komentarz