pokoj dziecka
Czy wiesz, że...

Co powinno być w pokoju przedszkolaka?

Chcąc, aby nasza pociecha miała dobrze zaaranżowany pokój, zdecydowanie powinniśmy wszystkie decyzje podejmować w sposób przemyślany, kupować tylko i wyłącznie produkty dobrej jakości, sprawdzone, bezpieczne oraz funkcjonalne. Pokój przedszkolaka nie powinien być wyposażony w przesadnie dużą ilość mebli, zabawek, dodatków. Warto stworzyć przestrzeń do kreatywnej zabawy, jak również do odpoczynku.

Przedszkolak to cudowna, pełna energii i otwartości osoba, która chce poznawać świat oraz próbować nowych rzeczy. Jedną z najważniejszych rzeczy, którą dla dziecka w takim wieku mogą zrobić rodzice, jest oczywiście przygotowanie własnego pokoju. To właśnie pokój jest dla przedszkolaka miejscem, w którym może się bawić, odpoczywać, uczyć, spotykać się z rówieśnikami. Jak powinien być urządzony pokój przedszkolaka?

Stonowane kolory i przemyślane dekoracje ścian

Warto postawić na jasną, stonowaną kolorystykę, która pozytywnie wpłynie na zachowanie spokoju przez dziecko, zmniejszy stres i napięcie, jak również sprawi, że oczy nie będą się męczyć. Jeżeli dodamy do tego równomierne oświetlenie, osiągniemy sukces. Dekoracja ścian powinna nie zajmować większości powierzchni. Można na jedną ze ścian zastosować fototapetę.

Wypoczynek i miejsce do nauki

To dwa kluczowe elementy, bez których pokój przedszkolaka nie może normalnie funkcjonować. Wypoczynek powinien być dopasowany do rozmiaru dziecka i jego wagi. Rama łóżka nie powinna posiadać ostrych kantów, kołysać się na boki oraz skrzypieć. Musimy zwrócić również uwagę na materac, który powinien być raczej miękki i sprawiać, że ciało w trakcie snu będzie równomiernie podparte.

To samo dotyczy biura. Optymalnym rozwiązaniem jest biurko o długości co najmniej 120 centymetrów. Musi się na nim zmieścić również komputer.

Brak dużej ilości mebli i dużo wolnej przestrzeni

Jeżeli mamy do dyspozycji większy metraż, zdecydowanie nie warto pokoju zagracać zbędną ilością mebli. Łóżko, biurko, krzesło biurowe, szafa na ubrania oraz książki/przybory szkolne, a także szafa na zabawki z pojemnikami – to naprawdę wszystko, czego przedszkolak potrzebuje do życia.

Środek pokoju powinien być wolny. W ten sposób stworzymy przestrzeń, w której dziecko będzie mogło się kreatywnie bawić, razem z nami, samodzielnie lub z rówieśnikami.

Dzięki odpowiedniej aranżacji, stworzymy dziecku wspaniałą przestrzeń do życia, ułatwimy życie wszystkim pozostałym domownikom, oszczędzimy czas na sprzątaniu, łatwiej utrzymamy porządek.

Dodaj komentarz