Wymarzone ferie nastolatka
Strefa Dziecka

O jakich feriach marzy nastolatek? O obozie youtuberskim i szkoleniach z social media

Młodzi ludzie z utęsknieniem wyczekują zimowej przerwy. Po miesiącach ciężkiej pracy i zdobywaniu nowych umiejętności w szkole, przychodzi czas na zaplanowanie wyjazdu marzeń. Uczniowie, a w szczególności ich rodzice stają przed trudnym wyborem– wycieczka krajowa czy podróż za granicę, regeneracja czy czas spędzony aktywnie? A może ferie to najlepszy moment na sprawdzenie i rozwijanie pasji młodych ludzi?

Zimowe obozy to najczęściej wyprawa w góry połączona z nauką jazdy na stokach narciarskich. Jednak coraz częściej, podobnie jak w letniej ofercie pojawiają się pakiety uwzględniające młodzieżowe mody i trendy. Nastolatkowie zamiast piec kiełbaski przy ognisku, wolą nauczyć się, jak skutecznie zaistnieć w mediach społecznościowych i zrobić karierę na Youtube. Zamiast spacerować po turystycznych szlakach, preferują aktywności sportowe z paintballem lub obozy przetrwania. – Podczas zimowej przerwy dziecko może oddać się swojemu hobby na spokojnie, bez pośpiechu i poświęcić temu, co lubi więcej czasu. Najważniejsze, żeby miało możliwość mądrze odpocząć od szkolnych obowiązków i zadań, naładować baterie, tak jak my dorośli podczas urlopu, a opcji jest naprawdę bardzo wiele – mówi Michał Karpiński, wychowawca z biura podróży Almatur.

Połączenie białego szaleństwa z pracą twórczą

Obozy narciarskie i snowboardowe to wciąż numer jeden zimowych aktywności – wybiera je ponad 70% polskich nastolatków. Podczas takich wyjazdów, młodzi ludzie mogą podszkolić swoje sportowe umiejętności, ale także realizować inne pasje, czy spróbować czegoś zupełnie nowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się obozy narciarskie i snowboardowe uzupełnione o dodatkowe zajęcia, np. o warsztaty z prowadzenia mediów społecznościowych. W programie takich wyjazdów jest sporo aktywności na stokach, ale też zajęcia z funkcjonowania nowych mediów i branży kreatywnej. Nastolatkowie dowiadują się, jak zainteresować widza danym tematem, jak zbudować zaangażowaną społeczność, a także mogą spróbować swoich sił przed kamerą. – Tego typu zajęcia, poza świetną i kreatywną zabawą, pozwalają nabyć umiejętności, które przydadzą się także poza światem wirtualnym – będą dobrym początkiem do kariery dziennikarskiej, reporterskiej lub po prostu pomogą przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi  – dodaje Michał Karpiński.

Aktywne ferie bez nart

Sport i ruch to doskonała forma spędzania czasu dzieci – poprawia kondycję i sprawność umysłową, uczy koncentracji i dążenia do wyznaczonego celu. A ferie bez jazdy na nartach czy snowboardzie również mogą być aktywne i ciekawe. Dużą popularnością wśród młodzieży cieszą się obozy związane ze sztuką: aktorskie i taneczne. Coraz liczniejsze grono fanów mają wyjazdy reżysersko-filmowe. W programie takich obozów znajdują się m.in. zajęcia operatorskie czy warsztaty z tworzenia reportaży filmowych. Nastolatkowie poznają wszystkie czynności, stanowiska i elementy pracy reżyserskiej, począwszy od pre-produkcji, przez filmowanie, do post-produkcji. Ostatnio sercami młodych ludzi zawładnęły także wyjazdy nastawione na rozwijanie umiejętności kulinarnych czy gry strategiczne i przygodowe w plenerze. Swoje grono fanów mają zimowe obozy przetrwania, m.in. paintball, extreme camp oraz wyjazdy detektywistyczne, które pozwalają w aktywny sposób odpocząć od szkolnych zadań i obowiązków.

Kiedy są ferie w roku szkolnym 2019/2020?

Okres ferii w tym roku będzie trwał od 13 stycznia do 23 lutego. Oczywiście podobnie jak w latach ubiegłych, polskie województwa podzielone są na cztery grupy. Każda z nich odpoczywa w innym terminie. Od 13 do 26 stycznia wolne będą mieli uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. 20 stycznia zimowy wypoczynek od nauki rozpoczną uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 27 stycznia do 9 lutego zajęcia szkolne nie odbywają się w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Ostatnia grupa to uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, którzy będą wypoczywali od 10-23 lutego.

Dodaj komentarz