terapia karmienia
Strefa Rodzica

Na czym polega terapia karmienia?

Nauka jedzenia to jedna z najważniejszych nauk, jeśli chodzi o małe dzieci. Muszą one w końcu doskonale rozumieć to, czemu muszą jeść, w jaki sposób robić to, by się nie zakrztusić i po prostu zrozumieć lepiej tą czynność. Niestety czasami pojawiają sie tu problemy, z którymi może jednak pomóc tak zwana terapia karmienia. Na czym ona polega i gdzie można z niej skorzystać?

Gdzie można skorzystać z terapii karmienia i w wypadku jakich dzieci jest ona potrzebna?

Rodzaj leczenia, jakim jest terapia karmienia w Szczecinie oferowany jest na przykład przez Ośrodek Terapii i Stymulacji Rozwoju – Balance, który działa właśnie w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Ośrodek ten zajmuje się różnymi terapiami w tym integracją sensoryczną oraz terapią karmienia i pomaga dzieciom, które mają problemy na różnych etapach rozwoju. 

Jednym z głównych punktów oferty ośrodka jest terapia integracji sensorycznej w Szczecinie. Wracając jednak do terapii karmienia. Dla kogo jest ona przydatna? Mogą skorzystać na niej dzieci z sensorycznymi trudnościami podczas jedzenia, z zapużeniami funkcji oralnych, takich jak picie, żucie, gryzienie oraz połykanie, dzieci z awersją lub wybiórczością pokarmową, z problemami jelitowymi lub gastrycznymi, z nieprawidłowym napięciem mięśniowym lub z całościowymi zaburzeniami. 

Jak przebiega terapia karmienia?

Terapia karmienia polega na pracy jednocześnie w szkole, jak i w domu. W szkole dziecko uczy się i akceptuje smaki, ale też takie bodźce jak zapachy, kolory, czy też dźwięki jedzenia, poznaje nowe produkty żywnościowe, buduje dobre relacje z żywnością, czy też przełamuje lęki związane z jedzeniem pewnych produktów.

W domu dzieci w trakcie terapii karmienia wykonują zadane zadania domowe, które mają na celu lepsze poznawanie produkty, z którym dziecko aktualnie się oswaja. Bardzo ważna jest też praca z rodzicami. Ci powinni bowiem prowadzić z dzieckiem dzienniczek karmienia. Mają też jeszcze jedno niezwykle ważne zadanie. Rodzice powinni zadbać o sprzyjającą atmosferę podczas wspólnych posiłków w domu. 

Dodaj komentarz