Jakie są najlepsze sposoby na rozwijanie kreatywności i samodzielności dziecka?
Strefa Rodzica

Jakie są najlepsze sposoby na rozwijanie kreatywności i samodzielności dziecka?

Kreatywność i samodzielność to cechy, które przydadzą się naszemu maluchowi w przedszkolu, szkole, a potem w życiu dorosłym. Dlatego ważne jest, aby były one rozwijane już od najmłodszych lat, najlepiej przy wsparciu rodzica.

Rysowanie i malowanie

Jednym z pierwszych sposobów na rozwijanie kreatywności u dziecka, który przychodzi na myśl rodzicom i wychowawcom, jest rysowanie. Dzieci często same z siebie wpadają na genialne pomysły obrazków. Jednak, jeśli chcemy dodatkowo pobudzić ich wyobraźnię, możemy zaproponować dodatkową zabawę. Na przykład możemy wziąć narysowany przez nie wcześniej obrazek i zapytać, w jaki sposób można go przekształcić, aby powstało z niego coś innego. Z rysunku lasu może powstać piękny pejzaż z zamkiem na wzgórzu, a z obrazka kwiatka – łąka pełna zwierząt.

Innym interesującym ćwiczeniem jest malowania w rytm muzyki – naprzemiennie można włączać piosenki smutne, radosne, bardziej żywe czy spokojne. Dostarczmy dodatkowo maluchowi wszystkich potrzebnych akcesoriów do malowania i pozwólmy mu na tworzenie obrazków w zgodzie z tym, co słyszy.

Opowiadanie i odgrywanie historii

Innym sposobem na rozbudzenie kreatywności jest tworzenie z dzieckiem historii. Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest rozpoczęcie przez rodzica opowieści jednym zdaniem, które następnie dziecko ma kontynuować. Opowieści można zapisywać, co dodatkowo wspomoże naukę pisania u starszych dzieci.

Innym ćwiczeniem jest rozpoczęcie historii od słów Wyobraź sobie, że…. Zadaniem dziecka jest postawienie się w sytuacji postaci z bajki, ulubionego zwierzątka lub zabawki i opowiedzenie historii z jego perspektywy.

Opowiadanie historii można urozmaicić o przebieranie się i odgrywanie scenek. Przejmowanie kontroli przez dziecko w takiej sytuacji pozwoli dodatkowo na zbudowanie u niego poczucia sprawczości, co przełoży się na jego samodzielność.

Zabawki rozwijające kreatywność

Rozwój kreatywności u dzieci można pobudzić, kupując zabawki Montessori (https://mojebambino.pl/919/Pomoce-Montessori). Zachęcają one do aktywności, ćwiczenia motoryki oraz nie posiadają żadnych grających czy świecących elementów. Wyprodukowane zgodnie z metodą Montessori zabawki stworzone są często z naturalnych materiałów i przedstawiają świat rzeczywisty, a dziecko samo decyduje, w jaki sposób będzie je wykorzystywać.

Nauka dbania o samego siebie

Ważny elementem w nauce samodzielności jest pozwalanie dziecku na zajmowanie się samym sobą. Na przykład może on wybrać strój do przedszkola, samemu umyć zęby czy w ograniczonym, bezpiecznym dla niego zakresie, przygotować śniadanie. Ważne, aby nie karcić dziecka za popełniane błędy, ale wskazywać w delikatny sposób, co może poprawić.

Wolność

Dzieci same z siebie są kreatywne i dążą do samodzielności. Dlatego w wielu przypadkach najlepszym sposobem na rozwijanie tych umiejętności jest pozwolenie dziecku na robienie tego, na co ma ochotę. O ile pomysł malucha nie stawia go w niebezpiecznej sytuacji, warto pozwalać mu na poznawanie siebie przez przejmowanie kontroli nad zabawą.

Dodaj komentarz